Instrukcja pielęgnacji drewnianych desek do krojenia. 1

Instrukcja pielęgnacji drewnianych desek

 

 

Co będzie potrzebne?

 

1. Pędzelek lub gąbką.

2. Miękka szmatka.

3. Ręcznik papierowy.

4. Spirytus (opcjonalnie).

5. Olej:

Zalecamy użycie oleju przeznaczonego do wyrobów kuchennych, taki olej możesz znaleźć w naszym sklepie, jest to mieszanina bezpiecznych olejów poddana obróbce cieplnej, głęboko wnika w strukturę drewna, ma właściwość wysychania przez co tworzy na powierzchni deski barierę dla wody. Olej ten posiada Atest Higieniczny i jest bezpieczny dla zdrowia.

Oczywiście możesz użyć również oleju lnianego ale ten ma charakterystyczny zapach który nie każdemu odpowiada nie ma też właściwości wysychania przez co będzie szybciej wypłukiwany przez wodę.

 

Krok 1

 

Deska musi być dokładnie umyta i przede wszystkim sucha. Jeżeli zabrudzenia są duże deskę należy wyszorować szczotką, jeżeli powierzchnia deski jest mocno zniszczona możesz ją odnowić przy pomocy papieru ściernego (gotowy zestaw wraz z instrukcją odnowy znajdziesz w naszym sklepie). Deskę wypłucz pod bieżącą wodą wytrzyj dokładnie papierowym ręcznikiem i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Pamiętaj że pielęgnacja będzie skuteczna jedynie przy suchej desce.

 

Krok 2

 

Kolejnym etapem jest odkażanie. ( jeżeli nie czujesz potrzeby tego robić możesz ten etap pominąć, jednak polecam wykonanie tego prostego zabiegu ze względu na higienę oraz idealny moment na zrobienie tego) Użyj do tego spirytusu, który możesz kupić w każdym sklepie spożywczym. Wylej niewielką ilość na powierzchnię deski i dokładnie rozprowadza dbając, aby środek dostał się w każdą szczelinę, wytrzyj nadmiar spirytusu ręcznikiem papierowym i pozostaw do całkowitego wyschnięcia a następnie przechodź do kolejnego kroku.

 

Krok 3 Olejowanie

 

Wylej niewielką ilość oleju na powierzchnię deski, następnie przy pomocy szmatki, gąbki lub pędzla dokładnie rozprowadź go po całej powierzchni deski.

Pozostaw deskę na około godzinę aby drewno wchłonęło olej a następnie nadmiar oleju zbierz ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką. Możesz tą czynność powtórzyć kilkukrotnie zaraz po zebraniu nadmiaru oleju nakładaj kolejną warstwę czekaj godzinę i wycieraj nadmiar oleju.

Dobrze zabezpieczona deska to moment w którym olej nie będzie wchłaniany przez drewno, oznacza to że struktura drewna jest w pełni nasycona olejem.

 

Krok 4

 

Pamiętaj o regularnym olejowaniu desek, szczególnie jeżeli posiadasz deskę sztorcową, układ usłojenia deski sztorcowej jest bardzo twardy ale jednocześnie bardziej chłonny dlatego ważne jest aby drewno było nasycone olejem który będzie barierą dla wody.

Czas kolejnego olejowania rozpoznasz po zmieniającej się barwie deski na jaśniejszy, po kilku takich zabiegach zobaczysz że deska coraz dłużej zachowuje piękną barwę i coraz bardziej jest odporna na wodę, a jeżeli powierzchnia deski znacznie się zużyje to się tym nie martw bo drewno ma tą piękną zaletę że łatwo można ją odnowić przywracając mu pierwotny wygląd;)

Pliki (1)

Komentarze do wpisu (1)

19 listopada 2023

I can honestly say that, hands down these guys are the best discount cialis These drugs inhibit bacterial growth by inhibiting protein synthesis through binding to the bacterial 30S ribosomal subunit, preventing aminoacyl t RNA binding to the ribosomal A site and subsequent addition of amino acids to the growing polypeptide chain

SUBSKRYBUJ
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony